DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. jūlijā, 2019
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Ķekavas novada pašvaldība aktīvi cīnās par aizdevumu piešķiršanu trīs projektiem

Lai risinātu skolu un bērnudārza trūkumu, Ķekavas  novada pašvaldība plāno īstenot trīs izglītības investīciju projektus, kuru rezultātā novadā ilgtermiņā varētu nodrošināt ar papildu vietām  gandrīz 1300 bērnus.

Pašvaldība plāno  Ķekavas vidusskolai piebūvēt moduļu ēku un  uzbūvēt Baložu vidusskolas piebūvi un sporta laukumu, kā arī iegādāties zemi jaunas skolas būvniecībai Katlakalnā. Šo projektu pieteikumi aizņēmumu saņemšanai ir iesniegti  Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomē. Un tie šobrīd gaida atbildi no padomes par aizdevuma piešķiršanu.

Tie ir rūpīgi pārdomāti ilgtermiņa risinājumi, kuru īstenošanai pašvaldībai ir nepieciešams aizņēmums no valsts, jo pretējā gadījumā pašvaldība to saviem spēkiem nevar “panest”, jo šī finansiālā nasta ir pārāk smaga - tie ir projekti, kuru ieguldījums mērāms miljonos. Un tas ir vēl pie situācijas, kad Ķekavas novads ir viens no lielākajiem maksātājiem Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, kur ik gadu no mūsu budžeta citām pašvaldībām  “aiziet” vairāki miljoni (2018. gadā -  4 milj. eiro), kurus Ķekavas novada pašvaldība būtu varējusi ieguldīt sava novada attīstībā. 

“Jau vairāk kā pusgadu mēs visus savus uzsāktos darbus un plānus esam “iesaldējuši” neskaidrības dēļ – būs vai nebūs mums šis valsts aizņēmuma finansējums mūsu skolu projektiem.  Esošā situācija nu jau rada pamatotu satraukumu, jo ir gada vidus, bet neziņa  nav mazinājusies. Mums ir grūti bērnu vecākiem  izskaidrot šo kavēšanos, jo pilnīgi saprotami, ka bērnu vecāki  vēlas prognozējamību par sava bērna iespējām iegūt izglītību pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai un  gaida konkrētu mūsu rīcību.  Šobrīd pašvaldības bērnudārzos tiek nodrošinātas vietas vairāk kā 1200 bērniem, bet vēl septiņi simti - gaida rindā. Bet visi šie bērni agrāk vai vēlāk uzsāks skolas gaitas, tikai paliek jautājums, vai viņiem skolā būs vieta?,” esošo situāciju skaidro Ķekavas novada domes priekšsēdētāja Viktorija Baire.

Ķekavas novadā 25% no visiem iedzīvotājiem ir tieši bērni un jaunieši līdz 18 gadiem, un šo īpatsvaru palielina arī fakts, ka novadā aizvien vairāk ienāk jaunās ģimenes ar bērniem. Tāpat pēdējo septiņu gadu laikā Ķekavas novadā skolēnu skaits ir pieaudzis par 62%, un skaitļi pārliecinoši rāda, ka šī tendence turpinās savu stabilo augšanu arī nākotnē.

“Šis viennozīmīgi ir viens no lielākajiem un vienlaicīgi smagākajiem Ķekavas novada pašvaldības izaicinājumiem – meklēt un rast risinājumus, kā visiem novada bērniem nodrošināt bērnudārza un skolas pieejamību, kā to nosaka likums. Un tas nenoliedzami nav viegls uzdevums, jo tā īstenošanu ierobežo ne jau pašvaldības vēlme, bet pašvaldībai pieejamais finanšu līdzekļu apjoms,” atzīst V.Baire.  

Ķekavas novada pašvaldība jau iepriekš ir pierādījusi, ka tā ir spējīga īstenot gan inovatīvus īstermiņa,  gan tālredzīgus ilgtermiņa risinājumus, lai novada bērniem nodrošinātu papildu vietas bērnudārzos un skolās – piemēram,  izveidots pirmais  “aukļu dienestu” (to izmanto gadā vairāk kā 300 bērnu),  piebūvēti moduļi bērnudārzam Baložos un sākumskolai Katlakalnā, uzbūvēta gandrīz 600 bērniem jauna sākumskola Ķekavā, kas jau ir pārpildīta ar skolēniem.  

Akūto vietu trūkumu skolās un bērnudārzos raksturo reālā situācija. Piemēram, Pļavniekkalna sākumskola šajā mācību gadā nevarēja uzņemt visus bērnus pirmajā klasē. Baložu vidusskola, lai nodrošinātu nepārtrauktu mācību procesu, ir pielāgojusi skolotāju istabu mācību stundu norisei, tās pirmsskolas vingrošanas zāle ir pielāgota 3. klases mācību stundu nodrošināšanai, gaitenī notiek mūzikas stundas, tās sporta kompleksa otrā stāva nišā notiek vēstures, ekonomikas un angļu valodas stundas. Ķekavas vidusskolā skolotāju istaba ir pārveidota par klašu telpu, sociālā pedagoga kabinets ir pielāgots svešvalodu grupu nodarbībai, mācību stundas (telpu nepietiekamības dēļ) notiek lasītavā, zēnu mājturības kabinetā un skolas aktu zālē. Skolās fiziski trūkst telpu, kur nodrošināt bērniem mācību priekšmetu apguvi. 

Ķekavas novada pašvaldības galvenā darbības prioritāte jau daudzus gadus (un noteikti arī turpmāk) būs izglītība, jo tai tiek atvēlēta 50% jeb 20 milj. eiro no pašvaldības budžeta. Bet, tas ir nepietiekami, lai īstenotu uz ilgtermiņa risinājumu vērstus investīcijas projektus, paplašinot vai izbūvējot jaunus bērnudārzus un skolas. Tāpēc šeit, jo īpaši, būtisks ir valsts - nozaru ministriju  atbalsts. Un, spējot sniegt racionālu pamatojumu  izglītības investīciju projektu realizēšanai,  šādu atbalstu Ķekavas novada pašvaldība ir jau saņēmusi gan no Izglītības un zinātnes ministrijas, gan no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas.

“Es kā domes priekšsēdētāja apņemos rīkoties arī tālāk un pierādīt šī jautājuma būtiskumu. Ceru, ka Ķekavas novada piedāvātos skolu un bērnudārza trūkuma risinājumus spēs arī izprast  un  dot  “zaļo gaismu” arī  Finanšu ministrija. Laiks rit uz priekšu, tas neapstājas līdz ar gaidīšanu aizņēmumu rindā,  un mums visiem kopīgiem spēkiem  - kā pašvaldībai un valstij - ir jāspēj savlaicīgi, nevis novēloti pieņemt būtiskus lēmumus, lai mūsu bērniem – Latvijas nākotnei – nodrošinātu kvalitatīvu un mūsdienīgu izglītību. Tas ir mūsu kopīgs pienākums pret mūsu ģimenēm, mūsu bērniem,” uzsver V.Baire.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU