DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. jūnijā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Baltijas valstu aizsardzības ministri Tartu pārrunās reģionālās drošības aktualitātes

19. un 20. jūnijā Tartu, Igaunijā notiks Baltijas valstu aizsardzības ministru tikšanās, kurā diskutēs par reģiona aktuālajiem aizsardzības un drošības jautājumiem.

Tikšanās laikā aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Lietuvas aizsardzības ministrs Raimundas Karoblis (Raimundas Karoblis) un Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks (Jüri Luik) pārrunās reģionālās drošības aktualitātes, Baltijas valstu sadarbību bruņoto spēku spēju attīstības un kopīgo iepirkumu jomā, Jūras spēku un Gaisa spēku attīstību, ES dalībvalstu sadarbību aizsardzības jomā, tostarp, ES Pastāvīgās strukturētās sadarbības (PESCO) projektu īstenošanu un ar Eiropas Miera nodrošināšanas fondu saistītus jautājumus, kā arī Baltijas valstu sadarbību ar ASV.

20. jūnijā Baltijas valstu aizsardzības ministri parakstīs Ministru komitejas sanāksmes kopīgo komunikē.

20. jūnijā ministri arī apmeklēs Baltijas Aizsardzības koledžas (BALTDEFCOL) 20. gadadienai veltītu svinīgu pasākumu, kura laikā notiks koledžas jaunā karoga inaugurācija. Jaunais karogs ir Tartu pilsētas dāvinājums BALTDEFCOL, un tas simbolizē Latvijas, Lietuvas un Igaunijas veiksmīgo sadarbību, nodrošinot profesionālu militāro izglītību Baltijas valstu, NATO dalībvalstu un partnervalstu bruņoto spēku pārstāvjiem un civildienesta ierēdņiem. Karoga inaugurācijas ceremoniju apmeklēs Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida (Kersti Kaljulaid) un Lietuvas Seima priekšsēdētājs Viktoras Pranckietis (Viktoras Pranckietis). 

Svinīgā pasākuma ietvaros notiks arī Baltijas Aizsardzības koledžas Augstāko štāba virsnieku kursa (Higher Command Studies Course) un Vecāko štāba virsnieku kursa (Joint Command and General Staff Course) absolventu izlaidums. Šogad Baltijas Aizsardzības koledžu absolvēs 16 Latvijas Nacionālo bruņoto spēku virsnieki un viens Aizsardzības ministrijas civildienesta ierēdnis, kā arī trīs absolventi no Moldovas, Ukrainas un Gruzijas, kuru studijas koledžā NATO programmas “Partnerattiecības mieram” ietvaros finansēja Latvija. 

Baltijas Aizsardzības koledža ir dibināta 1998. gadā ar mērķi nodrošināt virsnieku un aizsardzības nozarē strādājošo civildienesta ierēdņu apmācību pēc vienotiem NATO mācību metodikas standartiem. Mācību procesu nodrošina eksperti no Baltijas un citām NATO un ES dalībvalstīm. Būtiska izglītības procesa sastāvdaļa ir daudznacionālā vide un izpratnes veicināšana par reģionālajiem un globālajiem ģeopolitiskajiem procesiem studentiem no NATO un ES, kā arī NATO partnervalstīm.

Koledžas komandanta amatu rotācijas kārtībā ik pēc trīs gadiem ieņem kāds no Baltijas valstu bruņoto spēku augstākajiem virsniekiem. Pašlaik komandanta pienākumus pilda Latvijas bruņoto spēku pārstāvis ģenerālmajors Andis Dilāns.

1991. gadā Baltijas padome pieņēma rezolūciju par kopīgas Baltijas valstu drošības koncepcijas izstrādi un 1992. gada 2. jūnijā Pērnavā, Igaunijā, Baltijas valstu aizsardzības ministri parakstīja vienošanās protokolu par Baltijas valstu Aizsardzības ministriju sadarbību kopējās drošības jomā. Sadarbība ļauj attīstīt valstu nacionālās aizsardzības struktūras, veicina efektīvāku spēju attīstību un izmantošanu, savietojamību ar sabiedrotajiem, kā arī nodrošina sekmīgāku sadarbību miera uzturēšanas un krīžu vadības operācijās.

Viens no Baltijas valstu sadarbības aizsardzības jomā formātiem ir Ministru komiteja, kuras sastāvā ir triju valstu aizsardzības ministri. Ik gadu viena no Baltijas valstīm ir Ministru komitejas prezidējošā valsts, un šogad tā ir Igaunija.

Baltijas valstu aizsardzības ministru tikšanās tiek rīkotas divas reizes gadā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU