DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. jūnijā, 2019
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Festivālā “Lampa” aizsardzības nozares “Drošajā teltī” varēs piedalīties simulācijas spēlē

No 28. līdz 29. jūnijam Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” Aizsardzības ministrijas “Drošajā teltī” notiks diskusijas par aktuāliem aizsardzības nozares tematiem un dažādas aktivitātes, tostarp, simulācijas spēle, kurā plašākai publikai būs iespēja piedalīties pirmo reizi.

 “Drošā telts” sarunu festivālā “Lampa” pulcēs aizsardzības nozares vadību, Nacionālo bruņoto spēku un Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā pārstāvjus, aizsardzības nozares ekspertus, kā arī dažādu citu jomu pārstāvjus.

Simulācijas spēle “Krēslas zonā” “Drošajā teltī” teltī notiks 29. jūnijā no plkst. 19.00 līdz 20.30, un tajā tiks izspēlētas krīzes un ārkārtas situācijas, kurās, piemēram, pazūd elektrība vai nav pieejams internets un citi saziņas līdzekļi. Simulācijas spēlē varēs piedalīties ikviens festivāla apmeklētājs, iejūtoties konkrētās lomās un pašiem pieņemot lēmumus, no kuriem būs atkarīga situācijas tālāka eskalācija. Simulācijas spēlē būs ierobežots dalībnieku skaits, tādēļ dalība būs iespējama ar iepriekšēju pieteikšanos.

“Drošās telts” apmeklētājiem būs iespēja arī sekot līdzi diskusijai “Ko iesākt krīzes situācijā?”. Par to, kādas Latvijā var būt krīzes situācijas un kā šādā gadījumā rīkoties iedzīvotājiem, spriedīs aizsardzības, veselības un glābšanas jomu eksperti – Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks pulkvežleitnants Mārtiņš Baltmanis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule un Rīgas Skautu 155. vienības priekšnieks Nils Klints. Diskusiju vadīs Latvijas Radio žurnālists Aidis Tomsons, un tā notiks 28. jūnijā no plkst. 18.00 līdz 19.30.

Tāpat “Drošajā teltī” notiks debates “Vēstures dekonstrukcija – vai  1940. gads var atkārtoties?”, kurās tiks noskaidrots, cik pamatots bija vēsturiskais “lēmums nepretoties” PSRS okupācijai un vai līdzīga situācija ir iespējama mūsdienās. Debatēs piedalīsies Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, vēsturnieks Jānis Garisons, kā arī vēsturnieki no Latvijas Kara muzeja, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības Stratēģisko pētījumu centra un Okupācijas muzeja. Debates notiks 28. jūnijā no plkst. 20.00 līdz 21.30, un tās vadīs Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Tihomirovs.

Festivāla apmeklētājiem aizsardzības nozares teltī būs iespēja apmeklēt arī diskusiju “Latvijas vērtības Rietumu un Austrumu civilizāciju sadursmē”, kurā piedalīsies Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Ieva Bērziņa, vēsturnieks un kurators Gustavs Strenga, režisore Krista Burāne, sociālantropologs Klāvs Sedlenieks un mācītājs un teologs Kaspars Simanovičs. Diskusiju vadīs Rīgas Stradiņa Universitātes programmas “Starptautiskās attiecības - Eiropas studijas” vadītājs un lektors Māris Cepurītis, un tā  notiks 29. jūnijā no plkst. 15.00 līdz 16.30.

Tāpat “Drošajā teltī” 29. jūnijā no plkst. 17.00 līdz 18.30  norisināsies diskusija “Desmit neērti jautājumi par aizsardzību”, kurā atbildes sniegs aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Latvijas Universitātes profesore Žaneta Ozoliņa un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošais pētnieks Toms Rostoks. Jautājumus uzdos TV3 raidījuma “Nekā personīga” žurnālists Jānis Krēvics.

Sarunu festivālā “Lampa” Aizsardzības ministrijas “Drošajā teltī” notiks vēl virkne citu pasākumu. Festivāla pirmajā dienā, 28. jūnijā, no plkst. 12.30 līdz 13.45 izaicinājumā  “Cik drosmīgs ir karavīrs?” brīvā sarunā ar Latvijas un Kanādas bruņoto spēku karavīriem, kā arī Zemessardzes Vidzemes 2. brigādes zemessargiem varēs uzzināt par viņu ikdienu, kā arī piemērīt karavīra ekipējumu un iemēģināt roku šaušanas simulatorā.

Pēc tam plkst. 14.00 uz sarunu “Vai dalāmies par daudz? Vājie punkti sociālajos tīklos” aicinās NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra eksperti, lai diskutētu par to, vai iespējams droši izmantot sociālos tīklus.

Savukārt plkst. 16.00 sarunu “Simts un viens iemesls, kāpēc nestāties Zemessardzē” vadīs Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu bataljona zemessargi. Sarunā tiks noskaidroti kuriozākie iemesli, kuri var atturēt no kļūšanas par zemessargu, kā arī klātesošie tiks aicināti pastāstīt par saviem iemesliem. Neparastākā patiesā iegansta nosaucējs saņems balvu.

Festivāla pirmā diena “Drošajā teltī” noslēgsies ar sarunu “Ko karavīri jums nestāsta”, kurā Nacionālo bruņoto spēku Speciālo uzdevumu vienības karavīrs stāstīs par piedzīvoto dienestā un iepazīstinās ar izdzīvošanas paņēmieniem. Saruna sāksies plkst. 22.00, un tās dalībnieki varēs baudīt arī Zemessardzes orķestra akustisku muzikālo priekšnesumu.

Savukārt 29. jūnijā plkst. 11.00 Drošajā teltī” sāksies eksperiments “Drosmes pietura”, kurā piedalīsies Latvijas un Kanādas bruņoto spēku karavīri, kā arī  zemessargi. Eksperimenta apmeklētājiem būs iespēja apskatīt bruņutehniku, pielaikot ekipējumu un iejusties karavīra un zemessarga lomā. 

Pēc tam no plkst. 13.00 līdz 14.30 “Drošajā teltī” notiks Militārās policijas karavīru vadīta praktiskā nodarbība  “Suņi dienestā”, kurā varēs uzzināt vairāk par Militārās policijas ikdienu, pielaikot pūļa kontroles un zemūdens ekipējumu, kā arī iepazīties ar profesionāli apmācītiem dienesta suņiem.

Plkst. 21.00 “Drošajā teltī” sāksies noslēdzošā diskusija “Kad lūpukrāsa jāatstāj mājas jeb sieviešu stendaps armijas stilā”, kurā Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku, Gaisa spēku, Jūras spēku un Zemessardzes pārstāves stāstīs par to, kā ir būt sievietei bruņotajos spēkos. Diskusiju vadīs Edgars Bāliņš.

Aizsardzības nozare sarunu festivālā “Lampa” piedalās jau ceturto gadu, lai sniegtu iespēju sabiedrībai diskutēt par aktuāliem aizsardzības jomas tematiem. Sarunu festivāls “Lampa” ir ikgadējs brīvdabas pasākums, kura mērķis ir mudināt Latvijas iedzīvotājus aktīvi iesaistīties sabiedriskajos un politiskajos procesos, piedāvājot atvērtu diskusiju ar dažādiem viedokļu līderiem.

Šogad festivāls norisinās no 28. līdz 29. jūnijam Cēsu pils parkā. Ar sarunu festivāla “Lampa” programmu var iepazīties šeit: www.festivalslampa.lv/lv/programma/programma.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU