DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. maijā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Prasības iesniegt amatpersonu deklarācijas ir jāpaplašina

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

2019. gada 28. maijā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā skatīs likumprojektu “Grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā””. Grozījumi paredz samazināt amatpersonu loku, kam ir pienākums iesniegt ienākumu deklarācijas, un noteikt tikai piecu gadu deklarāciju publiskās pieejamības termiņu.

2019. gada 28. maijā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā skatīs likumprojektu “Grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā””. Grozījumi paredz:

  • samazināt amatpersonu loku, kam ir pienākums iesniegt ienākumu deklarācijas;
  • noteikt tikai piecu gadu deklarāciju publiskās pieejamības termiņu.

Delna vēstulē Valsts pārvlades un pašvaldības komisijai  brīdina, ka grozījumi nesamērīgi ierobežos atklātību un iespējas uzraudzīt valsts amatpersonu darbību un tādējādi novērst korupcijas riskus.

Delnas ieskatā Likumprojekta nepieciešamība nav pietiekami pamatota no sabiedrības interešu viedokļa. Jebkuras izmaiņas normatīvajā aktā, kas samazina atklātību par amatpersonu ienākumiem, ir īpaši jāpamato un jāskaidro. Tāpēc Delna aicina deputātus:

1. Ņemt vērā Eiropas Padomes Pretkorupcijas starpvalstu grupas  (GRECO) rekomendācijas1 un paplašināt nevis sašaurināt līdzšinējos noteikumus par amatpersonu kategorijām, kurām jāiesniedz deklarācijas. GRECO piektajā ziņojumā (2018.g.) Latvijai ieteikts paplašināt interešu konfliktu pārvaldības sistēmu un attiecināt to arī uz neatalgotajiem ārštata konsultatīvajiem padomniekiem.

2. Saglabāt līdzšinējo termiņu deklarāciju publiskai pieejamībai. Likumprojektā norādīts, ka “šobrīd likumā nav noteikts deklarāciju publiskās pieejamības termiņš. Šobrīd publiski pieejamas ir gan tādu valsts amatpersonu deklarācijas, kuras jau sen beigušas pildīt amata pienākumus, gan pat mirušu valsts amatpersonu deklarācijas. Ņemot vērā, ka šādos gadījumos nav tiesiska pamata (leģitīma mērķa) šo personas datu publiskai pieejamībai, likumprojekts noteic, ka deklarācijas ir publiski pieejamas piecus gadus no attiecīgās deklarācijas publicēšanas dienas”. Delna norāda, ka nav saprotams, kāpēc tieši tikai pieci gadi būtu samērīgs termiņš, jo anotācijā nav sniegts atbilstošs pamatojums un izvērtējums.

Noteikumi par valsts amatpersonu interešu un ienākumu deklarāciju publicēšanu, kopsakarā ar sabiedrības uzraudzību ir būtisks līdzeklis, lai novērstu korupciju un veicinātu sabiedrības uzticēšanos valstij. Latvijā sabiedrības uzticēšanās dažādām valsts institūcijām ir zema (zemāka nekā Eiropas Savienības valstu vidējie rādītāji), tāpēc Delna aicina Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisiju neatbalstīt Likumprojektu un nodrošināt, ka tiek saglabāts un veicināts augsts atklātības un informācijas pieejamības līmenis par amatpersonu ienākumiem un interesēm.

Papildus Delna aicina Saeimu nodrošināt, lai praksē tiktu veikta sistemātiska, padziļināta un neatkarīga amatpersonu iesniegto deklarāciju patiesuma pārbaude, kā tas rekomendēts GRECO piektajā ziņojumā un noteikts likumā.

DELNAS VĒSTULE SAEIMAS VALSTS PĀRVALDES UN PAŠVALDĪBAS KOMISIJAI

1 GRECO piektais ziņojums: https://rm.coe.int/fifth-evaluation-round-preventing-corruption-and-promoting-integrity-i/16808cdc91

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU