DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. maijā, 2019
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Par valsts amatpersonu un darbinieku algu publicēšanu

Delna aicina 13. Saeimas deputātus iespējami ātri izstrādāt jaunu regulējumu amatpersonu un publisku institūciju darbinieku atalgojuma publiskošanai.

2019. gada 7. maijā Delna nosūtīja 13. Saeimas deputātiem vēstuli ar aicinājumu izstrādāt jaunu regulējumu, ievērojot labas likumdošanas principu, kā arī konsultējoties ar nozaru speciālistiem, nevalstiskajām organizācijām, žurnālistu profesionālajām organizācijām un sabiedrību kopumā.

2019. gada 8. martā stājās spēkā Satversmes tiesas spriedums lietā Nr.2018-11-01 “Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3. panta 9.2 daļas 1. un 2. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 96. pantam”, ar kuru apstrīdētās normas zaudē spēku no to spēkā stāšanās brīža.

Pēc sprieduma spēkā stāšanās ievērojami vājināts atklātības līmenis un sabiedriskās kontroles mehānisms, turklāt, tas negatīvi ietekmēs ne tikai sabiedrisko organizāciju darbu, bet arī kavēs efektīvu, ātru žurnālistikas darbu, lai sabiedrību informētu par novitātēm. Paredzams, ka informācijas nepieejamība vēl vairāk mazinās sabiedrības uzticības līmeni institūcijām un valstij kopumā, kā arī palielinās publisko līdzekļu neefektīvas un nevienlīdzīgas izlietošanas risku. Jaunā kārtība nozīmē, ka informācija par izmaksāto atalgojumu būs īpaši jāpieprasa.   Šis process var būt ilgs un apgrūtinošs abām pusēm. Ja netiks rasti efektīvi risinājumi amatpersonu un darbinieku algu publiskošanai, tad strauji pieaugs arī publiskajās institūcijās darbaspēka nostrādātās stundas attiecībā uz informācijas apstrādi un atbildēšanu uz individuāliem žurnālistu informācijas pieprasījumiem.

Informācijas pieejamība ir viens no demokrātiskas, atklātas, no korupcijas brīvas un pilsoniskas sabiedrības priekšnoteikumiem. Delna ir aicinājusi Saeimu to nodrošināt.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU