DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. aprīlī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tiesu sistēma
1
1

Par Tieslietu padomes 29.aprīļa sēdē skatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem

Izveido tiesu vadītāju amata kandidātu izvērtēšanas komisiju

Par Tieslietu padomes pārstāvjiem komisijā, kas izvērtēs rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas priekšsēdētāja, priekšsēdētāja vietnieka un tiesu nama priekšsēdētāja amata kandidātu piemērotību vakantajam amatam, Tieslietu padome ievēlēja tiesnešus Dzintru Baltu un Guntaru Ploriņu. Dzintra Balta būs šīs komisijas vadītāja.

Saskaņā ar Tieslietu padomes apstiprināto Rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas priekšsēdētāja, priekšsēdētāja vietnieka un tiesu nama priekšsēdētāja izvirzīšanas un iecelšanas amatā kārtību komisijas sastāvā iekļauj divus Tieslietu padomes deleģētus locekļus no tiesnešu vidus, tieslietu ministra pilnvarotu pārstāvi, attiecīgās tiesas tiesnešu kolektīva pārstāvi, kā arī Tiesu administrācijas nodrošinātu personāla atlases speciālistu.

Tieslietu padome vienojās, ka padomes sēdē apstiprināmi tikai Tieslietu padomes deleģētie locekļi no tiesnešu vidus. Pārējo komisijas pārstāvju deleģējums atbilstoši kārtībā noteiktajai kompetencei būs tieslietu ministra un Tiesu administrācijas atbildībā, savu pārstāvi izvirzīs arī attiecīgās tiesas kolektīvs.

Komisijas viedoklim būs rekomendējošs raksturs, gala lēmumu par tiesu vadītāju iecelšanu amatā pieņems Tieslietu padome.

Līdz nākamajam gadam tiesneša amata kandidātu atlases kārtība nemainās

Tieslietu padome pagarināja pašreizējās Tiesnešu amata kandidātu atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas darbību līdz 2020.gada 1.janvārim, jo principiāli jaunas kārtības izstrādāšana saistīta ar grozījumiem likumā “Par tiesu varu”, kas šobrīd vēl ir sagatavošanas procesā.

Kad 2018.gadā Tieslietu padome apstiprināja pašreizējo tiesneša amata kandidātu atlases kārtību, tika noteikts, ka tā darbojas līdz 2018.gada 31.decembrim, kad Tieslietu ministrijai jāsagatavo jauna koncepcija, paredzot centralizētu tiesneša amata kandidātu saraksta izveidošanu un uzturēšanu, saturiski citādu tiesneša amata kandidātu atlases procesu un arī jauno tiesnešu apmācību.

Ņemot vērā, ka jaunās kārtības izstrādāšana saistīta ar grozījumiem likumā “Par tiesu varu” Tieslietu padome jau vienreiz pagarināja esošās kārtības darbību līdz 2019.gada 1.jūnijam, taču pēc Tieslietu ministrijas lūguma noteikts vēl viens pagarinājums – līdz 2019.gada beigām.

Maina Augstākās tiesas senatoru skaitu departamentos

Lai efektīvi izmantotu Augstākās tiesas iekšējos resursus, Tieslietu padome atbalstīja tās  priekšlikumu senatoru amata vietu pārdalei starp Augstākās tiesas departamentiem.

Ar 1.maiju atbrīvojas viena senatora amata vieta Civillietu departamentā, ko nolemts pārcelt uz Krimināllietu departamentu. Tas pamatots ar civillietu uzkrājuma samazināšanos Senātā, savukārt darba apjoma palielināšanos Krimināllietu departamentā. Tas galvenokārt saistīts ar Satversmes tiesas spriedumā un pēc tam Kriminālprocesa likuma grozījumos noteikto, ka jautājumu par krimināllietu pieņemību Senātā jālemj tiesai nevis viena, bet trīs senatoru sastāvā.

Tieslietu padome nolēma, ka ar 2019.gada 1.maiju Augstākās tiesas Civillietu departamentā būs 15 senatori, Krimināllietu departamentā 9 senatori, Administratīvo lietu departamentā 11 senatori.

Par Tieslietu padomē turpmāk izskatāmajiem jautājumiem

Ņemot vērā plašo jautājumu loku, kas risināms Tieslietu padomei, tā vienojās par prioritārajiem virzieniem, kas būs padomes turpmākajā darba kārtībā. Tie būs jautājumi par tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās, ar to saistītie grozījumi likumā “Par tiesu varu” un Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā, par Zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu integrāciju ŗajona (pilsētas) tiesās, par grozījumiem Tiesnešu specializācijas pamatprincipu un slodzes rādītāju noteikšanas kārtībā, kā arī par Civilprocesa likuma 32.1 panta regulējumu par lietu pārsūtīšanu starp tiesām, kas saistīts ar tiesnešu slodžu izlīdzināšanu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU