DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. aprīlī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tiesu sistēma

Civillietu departamenta priekšsēdētājs rosina domāt par Augstākās tiesas advokātu sistēmu

Senāts ir ieinteresēts kvalitatīvās kasācijas sūdzībās, tādēļ, iespējams, jāsāk domāt par Augstākās tiesas advokātu sistēmas ieviešanas lietderību, – uzrunājot Latvijas zvērinātu advokātu kopsapulci 12.aprīlī, sacīja Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Civillietu departamenta priekšsēdētājs norāda: “Lai gan jau vairākus gadus kasācijas instancē darbojas daļējs advokātu process, tas nav sasniedzis mērķi, proti, nav būtiski uzlabojusies situācija ar kasācijas sūdzību kvalitāti. Nav šaubu, lielākā daļa ir profesionāli uzrakstītu kasācijas sūdzību, bet tomēr ir pārāk daudz nekvalitatīvu.”

Ņemot vērā problēmas apmērus, kā arī to, ka visaptveroša advokātu kvalifikācijas uzlabošana šajos jautājumos saprātīgos termiņos nav iespējama, Aigars Strupišs uzskata, ka paralēli jāsāk domāt par Augstākās tiesas advokātu sistēmas ieviešanu, līdzīgi, kā tas ir vairākās Rietumeiropas valstīs, vienlaikus ar tīrā advokātu procesa ieviešanu kasācijā. Tiesvedība kasācijas instancē pietiekami būtiski atšķiras no tiesvedības, kurā lieta tiek skatīta pēc būtības, un tai nepieciešama īpaša kvalifikācija.

Uzrunājot zvērinātus advokātus, Civillietu departamenta priekšsēdētājs vērsa arī uzmanību uz advokātu piederībai tiesu sistēmai, kas savukārt ir būtiska daļa no valsts tiesību sistēmas. Kā norāda Aigars Strupišs, advokatūra nav uzskatāma par privātu biznesu, kurā peļņa ir pirmajā vietā, bet pārējais tai tiek pakārtots: “Piederība tiesu sistēmai nav tukša frāze. Tā piešķir tiesības un uzliek pienākumus – gan juridiskus, gan ētiskus.”

Nav retums, kad cilvēks, kuram ir objektīvā taisnība, lietu zaudē tādēļ, ka nekvalitatīvi sastādīts prasības pieteikums, apelācijas vai kasācijas sūdzība, ka nav bijusi kvalitatīva juridiskā palīdzība. Ir gadījumi, kad tiesa var šādā situācijā palīdzēt, taču tie ir ierobežoti gadījumi, jo tiesai jādarbojas prasības robežās. Departamenta priekšsēdētājs aicināja advokātus uz sadarbību, risinot tiesu sistēmas problēmas. Lai paaugstinātu sabiedrības uzticēšanos tiesu varai, risinājumam jābūt kompleksam, iesaistoties visām pusēm – Senātam, apgabaltiesām, pirmās instances tiesām, advokatūrai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU