DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. novembrī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tiesu sistēma

Par Tieslietu padomes 12.novembra sēdē skatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem

Pilnveido tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanas procesu

Lai efektivizētu Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas darbu, Tieslietu padome izdarīja virkni grozījumu Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas reglamentā. Grozījumu mērķis ir pilnveidot tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanas procesu.

Ja līdz šim tiesnešu profesionālā darbība tika novērtēta tikai ar diviem vērtējumiem – pozitīvs vai negatīvs, tad turpmāk kolēģija, novērtējot pozitīvi tiesneša profesionālo darbību, lēmumā varēs norādīt ieteikumus tiesneša profesionālās darbības pilnveidei.

Precizētas prasības augstāko instanču tiesnešu sniegtajām atsauksmēm un Tiesu administrācijas gatavotajai informācijai par tiesnesi. Noteikts, ka atsauksme tiek sagatavota par tiesneša profesionālās darbības novērtēšanas periodu – 5 gadiem – un atsauksmes sniedzējs analizē vairāk par desmit nolēmumiem, kas ir izskatīti augstākas instances tiesā. Atsauksmē tiek iekļauta informācija par pamatotu sūdzību skaitu, kas ir iesniegtas par tiesneša rīcību, par tiesnesim piemērotajiem disciplinārsodiem un sūdzībām par tiesnesi Tiesnešu ētikas komisijai, kā arī tiesneša pieņemtajiem nolēmumiem, kuri izskatīti Augstākajā tiesā un atcelti, pamatojoties uz protestu. Tiesas priekšsēdētāja atsauksmē par tiesneša darbu jānorāda informācija par sūdzībām, kuras tiesas priekšsēdētājs ir atzinis par pamatotām, bet par kurām secināts, ka tiesneša pieļautais pārkāpums nav pamats disciplinārlietas ierosināšanai.  

Ar grozījumiem precizēta arī kārtība, kādā notiek tiesneša profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšana.

Daļa grozījumu ir tehniska rakstura – paredzēta iespēja kolēģijas sēdi fiksēt audioierakstā, noteiktas kolēģijas priekšsēdētāja un vietnieka pilnvaras pārstāvēt kolēģiju citās institūcijās un sniegt atbildes uz personu iesniegumiem.

Vienojas par tiesas priekšsēdētāju izvirzīšanas un iecelšanas koncepciju

Tieslietu padome vienojās par pamatprincipiem, kas iestrādājami tiesu priekšsēdētāju izvirzīšanas un iecelšanas kārtībā.

Tiesu priekšsēdētāju vakances gadījumā tiks izsludināts konkurss, kurā varēs pieteikties ne tikai konkrētas tiesas tiesnesis, bet arī citu tiesu tiesneši. Kandidātu pieteikumu izvērtēšanai veidojama komisija piecu cilvēku sastāvā, kurā iekļaujami pārstāvis no tā līmeņa tiesu instances, kuras tiesā nepieciešams priekšsēdētājs, augstākas tiesu instances, tieslietu ministra deleģēts pārstāvis, kolektīva pārstāvis un personālvadības speciālists. Šī komisija izvērtēs kandidātus pēc Tieslietu padomes noteiktiem kritērijiem un sniegs Tieslietu padomei atzinumu par visiem kandidātiem. Galīgo lēmumu pieņems Tieslietu padome.

Ņemot vērā šos Tieslietu padomes noteiktos pamatprincipus, tiks izstrādāta tiesu priekšsēdētāju izvirzīšanas un iecelšanas kārtība.

Pagarina tiesneša amata kandidātu atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtību

Tieslietu padome pēc Tieslietu ministrijas lūguma līdz 2019.gada 1.jūnijam pagarināja pašreizējo Tiesneša amata kandidāta atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtību.

Kad šā gada 25.jūnijā kārtība tika apstiprināta, tika noteikts, ka tā darbojas ne ilgāk kā līdz 2018.gada 31.decembrim, jo izstrādājama jauna kārtība. Taču ņemot vērā, ka principiāli jaunas kārtības izstrādāšana saistīta ar grozījumiem likumā “Par tiesu varu”, Tieslietu padome piekrita pagarināt esošās kārtības darbību, līdz tas būs izdarīts.

Rīgas apgabaltiesas bijušajai tiesnesei Intai Jēkabsonei piešķir Goda tiesneša nosaukumu

Tieslietu padome piešķīra Goda tiesneša nosaukumu Rīgas apgabaltiesas bijušajai tiesnesei Intai Jēkabsonei.

Inta Jēkabsone ir ilggadēja tiesnese, tiesneša amata pienākumus pildījusi kopš 1982.gada. Bijusi viena no pirmajām tiesnesēm, kas 1995.gadā uzsāka darbu Rīgas apgabaltiesā, un devusi nozīmīgu ieguldījumu apgabaltiesas attīstībā.

Rīgas apgabaltiesa, lūdzot piešķirt Intai Jēkabsonei Goda tiesneša nosaukumu, atzīmējusi viņas ieguldījumu civillietu, tostarp juridiski sarežģītu un apjomīgu lietu, izskatīšanā un atbalstu jaunajiem tiesnešiem amata prasmju apgūšanā. Uzsvērts, ka arī šobrīd bijusī tiesnese turpina dalīties ar savām zināšanām un pieredzi, strādājot Rīgas apgabaltiesā un pildot tiesneša palīga pienākumus, kas ir lielisks paraugs ikvienam kolēģim.

Saskaņā ar likumu “Par tiesu varu” Tieslietu padome var piešķirt Goda tiesneša nosaukumu tiesnesim, kurš godprātīgi strādājis un izbeidzis tiesneša darbību.

Noteic tiesnesim amata pienākumu izpildes vietu

Tieslietu padome noteica tiesnesim Viktoram Makucevičam pildīt tiesneša amata pienākumus Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesā.

Ar Saeimas 2018.gada 25.oktobra lēmumu Vikors Makucevičs iecelts rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amatā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU