DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. septembrī, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
1

Šoruden UNESCO nedēļā ikviens var kļūt par Mantojuma stāstnieku

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Laikā no šī gada 8. līdz 14. oktobrim UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu atrast mantojuma stāstu savā ģimenē vai apkaimē, lai iemūžinātu to klausāmā, skatāmā vai lasāmā veidā un dalītos stāstā ar citiem. 

Viens no UNESCO uzdevumiem ir veicināt pieejamu un kvalitatīvu informācijas vidi, veidojot aktīvu un kritiski domājošu sabiedrību, kas novērtē un saglabā pārmantotās zināšanas. Tādēļ šogad UNESCO nedēļas tēma ir „Izstāsti mantojumu”, kuras laikā aicinām skaidrot mantojuma vērtības un radīt tām vietu informatīvajā telpā, iesaistoties prasmīgā materiālo un nemateriālo, dabas un kultūras mantojuma vērtību dokumentēšanā un kļūt par Mantojuma stāstnieku, kurš stāstu pavēsta citiem klausāmā, skatāmā vai lasāmā veidā.

“Būtiski ir izvērtēt mantojuma nozīmi: vai mantojums izzūd, piedzīvo pārvērtības, nekad iepriekš nav apzināts, nav plašākai sabiedrībai pieejams vai zināms, nav citādi nododams citiem? Vai tu spēj dot savu personīgo pieredzi un zināšanas mantojuma stāsta veidošanā? Radot stāstus par kultūras un dabas mantojumu, palīdzēsim saglabāt vērtības, kas padara mūs tik īpašus savā identitātē un vēsturiskajā spēkā,” aicina UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.

Izvēloties sev saistošāko līdzdalības formu, UNESCO nedēļas laikā no 8. oktobra līdz 14. oktobrim, ikviens interesents aicināts radīt savu mantojuma stāstu, piemēram, doties pastaigā ar ģimeni gar Daugavas lokiem, nofotografēt kādu Rīgas vēsturiskā centra ēku, uzfilmēt videostāstu par kādu J.K.Broces kolekcijā attēlotu vietu, ieskenēt savu radinieku vēstules, audioformātā ierakstīt sevi dziedam suitu izloksnē, izveidot bloga ierakstu par pieredzēto Dziesmu un deju svētkos utt. Kad stāsts radīts, aicinām to izstāstīt citiem, piemēram, izmantot iegūto materiālu mācību procesā, veidojot izglītojošas lekcijas vai muzejpedagoģiskās nodarbības; parādīt savu sagatavoto videosižetu savai ģimenei, skolas biedriem, kolēģiem un vietējai kopienai; pievienot attēlu ar izzūdošām vietām http://www.zudusilatvija.lv; apzinātās mantojuma liecības saglabāt savā ģimenes arhīvā vai nodot tās glabāšanā savā vietējā muzejā, bibliotēkā vai skolā; dalīties ar paveikto savās vai pārstāvētās organizācijas internetvietnēs vai sociālo tīklu vietnēs. 

Iedvesmai var ielūkoties tādās vietnēs kā UNESCO Latvijas dārgumi (http://latvijasdargumi.unesco.lv), Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka (https://www.lndb.lv), Letonika (https://www.letonika.lv), Kultūras kartes maršruti (https://www.kulturaskarte.lv/lv/marsruti), Latvijas kultūras kanons (https://kulturaskanons.lv), Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs (http://nmkk.lv), Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva audiovizuālo, foto un skaņas dokumentu digitālā krātuve (http://www.redzidzirdilatviju.lv) un citur. 

Mantojuma stāstnieki aicināti dalīties ar UNESCO nedēļā paveikto mantojuma dokumentēšanā savās vai pārstāvētās iestādes internetvietnēs vai sociālo tīklu vietnēs (nosūtot saiti uz ievietoto materiālu e-pastā programmas@unesco.lv), izmantojot mirkļbirku #unesconedela2018, lai arī citi to var izmantot kā noderīgu un kvalitatīvu avotu Latvijas un pasaules mantojuma vērtību iepazīšanai un tālākai nodošanai.

UNESCO nedēļa Latvijā ik gadu norisinās kopš 2011. gada. Tā ir platforma dažādu institūciju un nozaru sadarbībai, starptautiskas un nacionālas pieredzes, viedokļu un ideju apmaiņai, kā arī jaunu iniciatīvu īstenošanai, iedvesmojoties no UNESCO izceltajām vērtībām gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI