DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. septembrī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Cīņa ar terorismu, bezdarba apkarošana, vides problēmu risināšana - eiropieši vēlas aktīvāku rīcību no ES

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta (EP) Eirobarometra aptauju, publicētu astoņus mēnešus pirms Eiropas vēlēšanām, Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāji uzskata, ka vairākās jomās nepieciešama lielāka ES iesaiste. Prioritātes – terorisma draudi, bezdarbs un apkārtējās vides aizsardzība.

Pilsoņi sagaida aktīvāku ES rīcību

Aptaujas dalībniekiem tika jautāts, vai 15 dotajās jomās - no ekonomikas politikas un migrācijas līdz dzimumu līdztiesībai, ir nepieciešama lielāka vai mazāka ES iesaiste problēmu risināšanā. Vairākums respondentu (vairāk nekā 50%) noteikti atbildēja, ka sagaida no ES lielāku iesaistīšanos vairākās jomās.

Cīņa ar terorismu, bezdarba problēmu risināšana, apkārtējās vides aizsardzība – trīs jomas, kurās vismaz trīs ceturtdaļas aptaujāto respondentu sagaida ES aktīvāku rīcību nākotnē.

ES darbība: izmaiņas iedzīvotāju skatījumā par prioritātēm

Attiecībā uz galvenajām prioritātēm: terorisms, migrācija un bezdarbs, vēl arvien vairākums  eiropiešu uzskata, ka Eiropas Savienība dara nepietiekami šajos jautājumos. Vienlaicīgi kopumā apmierinātība ar ES darbību pieaug.

  • Cīņa ar terorismu: 32% respondentu uzskata, ka ES rīcība ir pietiekama, rādītājs pieaug no 2016. gada aprīļa, kad apmierināti bija 23% aptaujāto,

57% uzskata, ka ES rīcība ir nepietiekama (2016. gada aprīlis - 69%);

  • Bezdarbs - 29% uzskata, ka ES rīcība ir pietiekama (2016. gada aprīlis - 23%),

59% uzskata, ka ES rīcība ir nepietiekama (69% - 2016. gada aprīlī).

  • Migrācija - 26% aptaujas dalībnieku uzskata, ka ES rīcība ir pietiekama

(2016. gada aprīlis - 19%),

58% uzskata, ka ES rīcība ir nepietiekama (66% - 2016. gada aprīlī);

Attiecībā uz parējām jomām: dzimumu līdztiesība, energoapgāde, rūpniecības politika un lauksaimniecība, eiropiešu skaits, kas uzskata, ka Eiropas Savienība dara pietiekami, ir lielāks nekā to, kuri uzskata, ka ES dara nepietiekami.

Aptaujas rezultāti ievērojami atšķiras katrā dalībvalstī. Attiecībā uz cīņu ar bezdarbu 27% čehu respondentu uzskata, ka ES rīcība ir nepietiekama, tikmēr šādu viedokli atbalsta 92% grieķu respondentu.

Eirobarometra aptaujas rezultāti (Latvija):

Joma

Apmierināti

ES rīcība nepietiekama

2018. gads

2016. gads

2018. gads

2016. gads

Cīņa ar terorismu

35%

24%

48%

65%

Bezdarbs

26%

22%

61%

70%

Migrācija

23%

16%

48%

60%

Latvijā lielākā daļa iedzīvotāju vēl joprojām uzskata, ka vairākās jomās Eiropas Savienības rīcība ir nepietiekama. Aptuveni seši no desmit respondentiem Latvijā uzskata, ka ES nedara pietekami daudz šādās jomās: veselība un sociālā drošība (63%), bezdarba apkarošana (61%), cīņa pret krāpšanos nodokļu jomā (60%). Aptuveni viens no diviem aptaujas dalībniekiem uzskata, ka ES rīcība ir nepietiekama lauksaimniecības jomā (52%), migrācijas problēmu risināšanā (48%) un cīņā ar terorismu (48%).

Latvijas iedzīvotāji sagaida, ka ES aktīvāk iesaistīsies problēmu risināšanā un darīs vairāk nekā šobrīd šādās jomās: veselība un sociālās drošība (76%), cīņa pret krāpšanos nodokļu jomā (75%), bezdarba apkarošana (72%), cīņa ar terorismu (70%).

Salīdzinot ar 2016. gadu, Latvijas iedzīvotāju sagaida no ES vēl lielāku rīcību jomās:

  • energoapgāde un energodrošība - 53% (41% - 2016. gads);
  • dzimumu līdztiesība – 37% ( 28% -2016. gads);
  • apkārtējās vides aizsardzība - 59% (50% - 2016. gads).

Lai gan lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju joprojām uzskata, ka ES rīcība ir nepietiekama, kopīgais respondentu skaits, kuri atbalsta šādu viedokli, ir samazinājies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu aptaujām.

Aptaujā Latvijā gūtie rezultāti liecina, ka ES paveikto pēdējo gadu laikā visvairāk novērtē vīrieši, jauni cilvēki vecumā no 15 lūdz 24 gadu vecumam un studenti.

ES valstīm ciešāk jāsadarbojas ārpolitikas jautājumos

Noteikts eiropiešu vairākums vēlas, lai ES dalībvalstis vairāk sadarbojas un rīkojas saskaņoti starptautiskajā arēnā.  Aptuveni 7 no 10 aptaujas dalībniekiem uzskata, ka ES dalībvalstu ciešā sadarbība ir atbilstoša rīcībā atbildē uz Krievijas (71%) un Ķīnas(71%) pieaugošo ietekmi, arābu pasaules nestabilitāti (71%) un Donalda Trampa prezidentūru ASV (68%).

! Eirobarometra aptaujas rezultāti publicēti 18. septembrī, astoņus mēnešus pirms Eiropas vēlēšanām, un tie ir seko Eirobarometra pirmajam izdevumam, publicētam 2018. gada maijā un Eiropas Parlamenta aptaujai, veiktajai 2018. gada aprīlī.

Pilni EP Eirobarometra aptaujas rezultāti:

http://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/be-heard/eurobarometer/delivering-on-europe-citizens-views-on-current-and-future-eu-action

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU