DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. septembrī, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Eiropas Parlaments apstiprina savu viedokli par autortiesību noteikumiem digitālajā vidē

Eiropas Parlaments trešdien apstiprināja savu pozīciju sarunām par autortiesību noteikumiem, nosakot papildu aizsardzību nelieliem uzņēmumiem un vārda brīvībai.

Eiropas Parlamenta pozīcija gaidāmajām sarunām ar dalībvalstīm tika apstiprināta ar 438 balsīm pret 226, 39 deputātiem atturoties. Līdz ar balsojumu veiktas vairākas būtiskas izmaiņas atbildīgās komitejas piedāvātajā Parlamenta pozīcijas projektā.

Lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem jādalās ar māksliniekiem un žurnālistiem

Daudzas no izmaiņām Eiropas Komisijas sākotnējā likumdošanas priekšlikumā Parlaments veicis, lai nodrošinātu, ka mākslinieki, izdevēji un žurnālisti saņem atlīdzību, ja viņu darbus izmanto tādas platformas kā YouTube vai Facebook vai ziņu apkopotāji kā Google News.

Pēc balsojuma EP ziņotājs Axel Voss (EPP, Vācija) sacīja: “Emu ļoti priecīgs, ka, neskatoties uz interneta milžu izvērsto lobēšanas kampaņu, Parlamentā ir nodrošināts balsu vairākums taisnīgas atlīdzības principam Eiropas radošajām nozarēm.

Debates par šo direktīvu bijušas ļoti karstas, un es domāju, ka Parlaments ņēmis vērā izteiktos iebildumus. Mēs esam ņēmuši vērā par inovācijām izteiktās iebildes un izslēguši mazās un mikroplatformas no direktīvas tvēruma.

Kad debates norims, internets būs tikpat brīvs kā pašlaik, mākslinieki un žurnālisti saņems taisnīgāku atlīdzību par savu darbu, un mēs brīnīsimies, par ko gan bija viss satraukums.”

Taisnīgs atalgojums māksliniekiem un žurnālistiem, vienlaikus atbalstot jaunuzņēmumus

Eiropas Parlamenta pozīcija padara vēl stingrāku Komisijas piedāvājumu noteikt platformu un ziņu apkopotāju atbildību par autortiesību pārkāpumiem. Tas attiektos arī uz izgriezumiem, kuros redzama tikai daļa teksta. Tas nozīmē, ka šīm platformām būs jāmaksā autortiesību īpašniekiem par aizsargāta materiāla izmantošanu. Parlamenta piedāvātajā teksta redakcijā arī īpaši uzsvērts, ka atlīdzība no šādiem maksājumiem jāsaņem ne tikai izdevējiem, bet žurnālistiem.

Lai atbalstītu jaunuzņēmumus un veicinātu inovācijas, Parlaments piedāvā direktīvu neattiecināt uz nelielām un mikroplatformām.

Aizstāvēt vārda brīvību

Noteikumi arī paredz nodrošināt autortiesību ievērošanu, vienlaikus netaisnīgi neierobežojot vārda brīvību. Piemēram, dalīšanās ar hipersaitēm, kas papildinātas ar “atsevišķiem vārdiem” to aprakstam, netiks uzskatīta par autortiesību pārkāpumu.

Platformu izveidotajiem filtriem aizsargātu darbu identificēšanai jābūt veidotiem tā, lai novērstu neaizsargātu darbu cenzūru. Platformām arī būs jāizveido ātra sūdzību izskatīšanas sistēma (cilvēku, nevis algoritmu pārvaldīta), lai reaģētu gadījumos, kad nav pieļauta neaizsargāta darba augšuplāde.

Wikepdia - bez izmaiņām

Tekstā arī noteikts, ka nekomerciāla satura ielādēšanai tādās platformās kā Wikipedia netiks piemērotas autortiesību noteikumu prasības.

Vairāk tiesību autoriem un izpildītājiem

Eiropas Parlamenta apstiprinātais teksts arī stiprina autoru un izpildītāju pozīcijas, ļaujot viņiem pieprasīt papildu atlīdzību gadījumos, kad sākotnēji noteiktā atlīdzība izrādās “neproporcionāli” zema salīdzinājumā ar gūtajiem ienākumiem. Šie nosacījumi attiektos arī uz “netiešiem ienākumiem”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU