DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. septembrī, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

“Amerika pirmajā vietā” politika kaitē ES un ASV partnerībai, norāda deputāti

ASV lēmumi pārtraukt dalību starptautiskajos nolīgumos un uzsākt tirdzniecības karu vājina ES un ASV saites, taču ES jācenšas tās stiprināt, trešdien pieņemta ziņojumā norāda deputāti.

Ziņojums tika pieņemts ar 490 balsīm pret 148, 51 deputātam atturoties. Tajā pausta nožēla par ASV administrācijas īstenoto “Amerika pirmajā vietā” politiku, kas kaitē kā ES, tā ASV interesēm un mazina savstarpējo uzticēšanos. Vienlaikus deputāti uzsver, ka ES un ASV partnerība ir globālās stabilitātes garants.

EP deputāti norāda, ka nepieciešama lielāka skaidrība par transatlantisko saišu nozīmi Amerikas partneru acīs, jo pēc ASV prezidenta Donalda Trampa ievēlēšanas ASV lēmumi globālos un reģionālos jautājumos kļuvuši grūti izprotami. “Vienpusēji soļi tikai vājina transatlantisko partnerību,” teikts ziņojumā.

Nožēla par ASV lēmumiem atteikties no saistībām

Pēdējā laika ASV lēmumi pārtraukt dalību starptautiskajos nolīgumos un atteikties no saistībām apdraud kopīgās vērtības un ES un ASV partnerību, uzsver deputāti. Viņi kritizē prezidenta Trampa lēmumus pārtraukt dalību Parīzes klimata nolīgumā, izstāties no vienošanās par Irānas kodolprogrammu, kā arī piemērot sankcijas Irānā aktīviem ES uzņēmumiem.

Tirdzniecības strīdi jārisina PTO

Deputāti arī pauž nozēlu par neskaidrību starptautiskajā tirdzniecībā, ko radījis ASV lēmums noteikt tērauda un alumīnija tarifus. Viņi norāda, ka šāds lēmums nav saistīts ar nacionālās drošības apsvērumiem un aicina ASV tos nepiemērot ES un citiem sabiedrotajiem.

ES ir gatava sadarboties ar ASV tirdzniecības jautājumos starptautiskās sistēmas ietvaros. Ziņojuma norādīts, ka tirdzniecības strīdi būtu risināmi Pasaules Tirdzniecības Organizācijā (PTO).

Stiprināt partnerību

Neskatoties uz saspringtajām attiecībām, deputāti uzskata, ka ES un ASV partnerība būtu stiprināma, iestājoties par kopīgām vērtībām un starptautisko tiesību ievērošanu. Tādas lielvaras kā Krievija un Ķīna īsteno ar šīm vērtībām nesaderīgu politiku.

Ziņojumā ieteikts stiprināt ES un ASV sadarbību kiberdrošības jautājumos, terorisma apkarošana, enerģētikā, kā arī kultūras un migrācijas jomās. Tāpat ieteikts izveidot Transatlantijas politisko padomi, kuru vadītu ES ārlietu pārstāvis un ASV Valsts sekretārs. Tajā regulāri tiktu apspriesti ārlietu un drošības politikas jautājumi.

Ārlietu komitejas ziņotājs Elmar Brok (EPP, Vācija): “Mums nepieciešams vairāk kopīgu tēmu, vairāk Eiropas spēka, lai atkal tuvinātu Eiropas Savienību un ASV. Tikai spēcīga Eiropa - arī aizsardzības jomā - interesē ASV un var aizstāvēt savas intereses pasaulē. Neskatoties uz Trampa politiku, ASV ir demokrātiska valsts, kurā valda tiesiskums. Tāpēc mēs aicinām veidot partnerību šajās vērtībās balstītas starptautiskās kārtības izveidei.”

Starptautiskās tirdzniecības komitejas ziņotājs Bernd Lange (S&D, Vācija): “Starp ES un ASV pastāv taisnīgas tirdzniecības attiecības. Eiropa eksportē vairāk preču, bet, ja ņemam vērā pakalpojumus un peļņas nodošanu, bilance ir gandrīz līdzsvarota. Mēs atbalstām noteikumos balstītu, multilaterālu pieeju un strīdu risināšanu PTO. Tāpēc jāievēro tiesiskums, nevis dūres vara.”

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU