DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. septembrī, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Tiesiskums Ungārijā: Eiropas Parlaments aicina ES rīkoties

Eiropas Parlaments aicinājis ES dalībvalstis saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 7. pantu noteikt, vai Ungārijā pastāv ES vērtību pārkāpuma draudi.

Šis aicinājums tika apstiprināts ar 448 balsīm pret 197, 48 deputātiem atturoties. Apstiprinājumam bija nepieciešams dubults vairākums - absolūtais deputātu vairākums (376), kā arī vismaz 2/3 nodoto balsu, neskaitot “atturas” balsis.

Šī ir pirmā reize, kad Parlaments aicinājis ES Padomi vērsties pret dalībvalsti, lai novērstu sistēmiskus draudus ES pamatvērtībām. Šīs vērtības, kas noteiktas Līguma par ES 2. pantā un atspoguļotas ES Pamattiesību hartā, ietver demokrātijas ievērošanu, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības.

EP deputāti aicināja dalībvalstis uzsākt Līguma par Eiropas Savienību 7. panta 1. punktā paredzēto procedūru, norādot, ka, neskatoties uz Ungārijas varas iestāžu gatavību apspriest jebkura atsevišķa pasākuma likumību, situācija nav atrisināta, un “joprojām pastāv lielas bažas”. Viņi uzsver, ka šis ir procedūras preventīvais posms, kas paredz dialogu ar attiecīgo valsti, un tā mērķis ir “novērst iespējamas sankcijas”.

Eiropas Parlaments atgādina, ka “Ungārijas pievienošanās bija brīvprātīga rīcība, kas pamatojās uz suverēnu lēmumu un atspoguļoja plašu vienprātību visā Ungārijas politiskajā spektrā” un ikvienas Ungārijas valdības uzdevums ir novērst varbūtību, ka tiek nopietni pārkāptas ES vērtības.

Parlamenta bažas attiecas uz šādiem jautājumiem:

 • konstitucionālās sistēmas un vēlēšanu sistēmas darbība;
 • tiesu un citu iestāžu neatkarība un tiesnešu tiesības;
 • korupcija un interešu konflikti;
 • privātuma un datu aizsardzība;
 • vārda brīvība;
 • akadēmiskā brīvība;
 • reliģijas brīvība;
 • biedrošanās brīvība;
 • tiesības uz vienlīdzīgu attieksmi;
 • pie minoritātēm piederošu personu, tostarp romu un ebreju, tiesības;
 • migrantu, patvēruma meklētāju un bēgļu pamattiesības;
 • ekonomiskās un sociālās tiesības.

EP ziņotāja Judith Sargentini (Zaļie/EFA, Nīderlande): “Nedēļā, kad debatējam par situāciju Eiropas Savienībā, Eiropas Parlaments dod skaidru signālu: mēs iestājamies par visu eiropiešu, arī Ungārijas pilsoņu, tiesībām, un mēs aizstāvam Eiropas vērtības. Tagad Eiropas līderu ziņā ir apzināties savu atbildību un pārstāt noraudzīties, kā Ungārijā tiek sagrauts tiesiskums. Tas nav pieņemami Savienībā, kuras pamatus veido demokrātija, tiesiskums un pamattiesības.”

Nākamie soļi: Priekšlikums ES Padomes lēmumam tagad tiks nosūtīts ES dalībvalstīm. Tās ar 4/5 vairākumu var noteikt, ka Ungārijā pastāv skaidri sistēmiska ES vērtību pārkāpuma draudi. Vispirms Padomei būtu jāuzklausa Ungārijas puse, un sava piekrišana būtu jāsniedz arī Parlamentam. Dalībvalstis var arī Ungārijai sniegt rekomendācijas draudu novēršanai.

Vēlāk Eiropadome vienbalsīgi var pieņemt lēmumu, ka Ungārijā netiek ievērots tiesiskums demokrātija un pamattiesības. Šādā gadījuma būtu iespējams piemērot sankcijas, piemēram, apturēt balsstiesības ES Padomē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU