DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. janvārī, 2018
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Ar grozījumiem paredzēts, ka turpmāk nostiprinājuma lūgumus zemesgrāmatu nodaļā iesniegs zvērināts notārs un bāriņtiesa

Šodien, 23. janvārī, Ministru kabinets (MK) atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Zemesgrāmatu, Notariāta un Bāriņtiesu likumos, ieviešot t.s. vienas pieturas aģentūras principu nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumos, kas paredz, ka nekustamā īpašuma ieguvēja vietā nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatā iesniegs zvērināts notārs vai bāriņtiesa.

Plānotie grozījumi palielinās īpašuma tiesību nostiprināšanas procesa efektivitāti, ātrumu un drošumu, ievērojami mazinās riskus darījuma tiesiskuma nodrošināšanai. Tāpat paredzēta iespēja elektroniski iesniegt nostiprinājuma lūgumu par hipotēkas nostiprināšanu, hipotēkas grozījumiem, kā arī cesijas gadījumā, ja šo lūgumu pamatā ir elektroniski darījumi.

Likumprojektu mērķis ir noteikt konkrētas kompetences un pienākumus zvērināta notāra un bāriņtiesas darbībā attiecībā uz nostiprinājuma lūguma iesniegšanu elektroniski. Nostiprinājuma lūgumi tiks iesniegti tiešsaistes režīmā vai caur mājas lapu www.zemesgramata.lv. Normatīvi nostiprināts zvērināta notāra un bāriņtiesas pienākums vērtēt nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumu, proti, vai tā saturs nav acīmredzamā pretrunā ar likumiem, kas aizsargā pārvaldes kārtību, sabiedrības tikumību vai personas godu, tādejādi tiks ievērojami mazināti riski darījuma tiesiskuma nodrošināšanai. Tāpat tiks pārbaudīts, vai darījums nesatur aizdomīga vai neparasta darījuma pazīmes, atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas izdoti saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu. 

Lai nodrošinātu bāriņtiesas un zvērināta notāra sniegtos pakalpojumus vienadā kvalitātē, ar grozījumiem gan bāriņtiesai, gan zvērinātam notāram noteikti vienāda satura pienākumi, piemēram, attiecībā uz ieskatīšanos Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā, Iedzīvotāju reģistrā, Nederīgo dokumentu reģistrā, ziņošanu Valsts ieņēmumu dienestam par nerezidenta noslēgtajiem nekustama īpašuma atsavināšanas darījumiem.

Vienlaikus ņemot vērā zvērinātu notāra amata darbību atšķirības, atsevišķi pienākumi noteikti tikai zvērinātam notāram, piemēram, pārliecināties par zemesgrāmatu nodevu samaksu. Grozījumi Notariāta likumā paredz, ka personu paraksta apliecināšana uz nostiprinājuma lūgumu tiek aizstāta ar piekrišanas apliecināšanu. Šāda kārtība ļauj ievērojami efektivizēt īpašuma tiesību nostiprināšanai nepieciešamo dokumentu apriti, piemēram, izvairoties no nepieciešamības pušu pašrocīgi parakstītu nostiprinājuma lūgumu iesniegt zemesgrāmatu nodaļā (vai glabāt to pie zvērināta notāra).

Turpmāk juridiskās personas, tostarp, kredītiestādes piekrišanas tiesību nostiprināšanu varēs izteikt arī tiešsaistes režīmā, izslēdzot nepieciešamību juridiskām personām apmeklēt zvērinātu notāru klātienē.

Likumprojektu grozījumi paredz arī virkni citu izmaiņu.Ar likumprojektiem un to anotācijām iespējams iepazīties šeit:

Grozījumi Notariāta likumā

Grozījumi Bāriņtiesu likumā

Grozījumi Zemesgrāmatu likumā

Par likumprojektu tālāku virzību vēl jālemj Saeimā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU