DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. martā, 2017
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Latvijas Kara muzejs īsteno projektu - "1417 vēstures mirkļi valstiskuma veidošanās ceļā. 1917–1921”.

Latvijas Kara muzejs sāk īstenot savu Latvijas valsts 100. gadadienas godināšanai veltīto pasākumu ciklu ar izstādi un hronikas listi sociālajā tīklā Facebook.
„Tikai tām tautām tiesība uz savu valsti, kas grib un spēj to aizstāvēt.Un Latvija to gribēja un izdarīja.”
Rīgas atbrīvošanas gada svētki.
Latvijas Vēstnesis – 1920. gada 11. novembris

Lai iepazītu Latvijas valstiskuma veidošanās ceļu, ir jāatkāpjas atpakaļ laikā – uz 1917. gada pavasari, kad latviešu sabiedriskie un politiskie darbinieki arvien aktīvāk sāka paust viedokli par Latvijas nākotni, saistot to, sākotnēji ar autonomiju, bet turpmākajos mēnešos jau nonākot līdz prasībām par neatkarīgu Latvijas Republiku. Pēc 1. pasaules kara noslēguma 1918. gada novembrī radās iespēja īstenot latviešu tautas pašnoteikšanās tiesības un 18. novembrī pasludināt neatkarību Latvijas valsti. Taču turpmākos vairāk nekā pusotru gadu darbu pie valsts izveides nācās apvienot ar neatkarības izcīnīšanu kauju laukos.

Savukārt politiskā cīņa par Latvijas neatkarības starptautisku atzīšanu turpinājās līdz par 1921. gada 26. janvārim, kad Antantes Augstākā padome atzina Latviju de uire.

Kopumā tās ir 1417 dienas, kas iezīmē Latvijas valstiskuma veidošanās ceļu.

Latvijas Kara muzejs piedāvā iespēju ikvienam iejusties to dienu aktualitātēs un ikdienas ritējumā. Muzeja darbinieki ir sagatavojuši katras dienas notikumu hronika sākot no 1917. gada 12. marta (Krievijas Februāra demokrātiskā revolūcija, pēc kuras sākās pirmie atklātie un publiskie aicinājumi īstenot Latvijas politisku autonomiju), izceļot kādu starptautisku vai Latvijai nozīmīgu notikumu, vai izvēloties faktu no ikdienas dzīves Latvijā. Iespēju robežas fakti ir papildināti ar attēliem.

Izstādes pirmajā posmā ārtelpā pie Kara muzeja (Smilšu ielā 20) būs apskatāmi stendi, kas stāstīs par notikumiem no 1917. gada 12. marta līdz 31. maijam. Turpmāk tie tiks mainīti ik pēc trīs mēnešiem, saglabājot notikumu 100. gadskārtas ritmu. Projekts noslēgsies ar Latvijas de iure atzīšanas 100. gadadienu 1921. gada 26. janvārī.

Izstāde ir tikai viens no plānotajiem veidiem, kā iepazīstināt sabiedrību ar šo ikdienas notikumu hroniku. Sākot no 12. marta katras dienas faktu būs iespējams atrast arī sociālajos tīklos un Kara muzeja mājaslapā internetā.

Ar šo izstādi muzejs vēlas arī uzrunāt sabiedrību, un lūgt tai iesaistīties hronikas vizuālā noformējuma papildināšanā, tādā veidā gan dodot iespēju muzejam papildināt krājumu, gan cilvēkiem saglabāt savu senču piemiņu, pievienojot viņu "vārdus" kopējai sabiedrības atmiņai, kuras glabātājs ir muzejs.

Idejas un izstādes autore - vēsturniece Barba Ekmane ; Tālr. 67226915; 28353470

Interesenti varēs sekot hronikas listei sociālajā tīklā Facebook - www.facebook.com/1417-vēstures-mirkļi-valstiskuma-veidošanās-ceļā un Latvijas Kara muzeja interneta mājas lapā - www.karamuzejs.lv


 

Mārtiņš Mitenbergs,
Izglītības un informācijas nodaļas vadītājs,

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU