DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. maijā, 2016
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Reirs: Stambulas konvencija ir nozīmīgs instruments cīņā pret vardarbību

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Labklājības ministrs Jānis Reirs uzskata, ka Latvijas pievienošanās Stambulas konvencijai ir nozīmīga, jo apliecina demokrātiskas valsts pārliecību par to, ka vardarbība ģimenē, pret sievietēm, vīriešiem un bērniem, ir nepieņemama un tā ir jānovērš.

"Man, kā neatkarīgas un demokrātiskas Latvijas ministram, vardarbība nav pieņemama, jo tas ir cilvēktiesību pārkāpums. Ģimene ir pamatvērtība, kuras drošība ir jāsargā. Ņemot vērā, ka realitāte bieži vien neatbilst šim ideālam, ir nepieciešams īstenot jebkuru rīcību vardarbības novēršanai – gan starptautiski demonstrējot savu politisko apņemšanos, gan īstenojot efektīvus pasākumus, kas nodrošinās mieru katrā ģimenē," uzsver labklājības ministrs Jānis Reirs.

Pētījumi liecina, ka vardarbīga rīcība ir uzvedības un attieksmes modelis ģimenē, partneru starpā, kas tiek piemērots arī bērnu klātbūtnē vai vēl sāpīgāk – pret bērniem. Kā liecina Eurobarometer 2014.veiktā aptauja, Latvija ir vistolerantākā Eiropas Savienības valsts attiecībā uz vardarbību ģimenē – vairāk kā puse aptaujāto pauda pārliecību, ka vardarbība ģimenē ir personisks jautājums.

2015.gadā Valsts policija uz izsaukumiem saistībā ar ģimenes konfliktiem izbrauca vidēji 20 reizes dienā. Vardarbības pieredze bieži vien liek cilvēkiem izdarīt nelabojamo – 2014.gadā 123 sievietes mēģināja izdarīt pašnāvību pēc pārciestas vardarbības vai konflikta ar ģimenes locekli, partneri vai draugu.

Lai arī viennozīmīgi vardarbībā ģimenē cietušo vidū dominē sievietes, konvencija attiecas arī citiem vardarbībā ģimenē cietušajiem – vīriešiem un bērniem. Tādēļ pievienošanās Stambulas konvencijai ir nozīmīgs solis ne vien vardarbības pret sievieti izskaušanai, bet arī diskusijas uzturēšanai par vardarbību ģimenē kā tādu.

Atzinīgi vērtējama arī Stambulas konvencijas ietekme uz praktisko instrumentu izveidi vardarbības ģimenē novēršanai. To ietvarā Latvija jau ir radījusi īpašu programmu vardarbības veicēju rehabilitācijai, kā arī vienkāršotai vardarbības veicēju nošķiršanai no vardarbībā cietušajiem, kā arī organizējusi sociālo darbinieku, pašvaldības policijas un tiesu speciālistu apmācības veiksmīgai jauno instrumentu pielietošanai.

Stambulas konvencijas pilns nosaukums ir "Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu". Konvencija tika pieņemta 2011.gadā un patlaban tai savu atbalstu pievienošanās ceļā ir paudušas visas Eiropas Savienības valstis, izņemot Latviju.

 

Viktorija Buraka, labklājības ministra preses sekretāre

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU