DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. martā, 2013
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Līgumsodu un līgumiskos procentus nedrīkst aprēķināt pēc tam, kad tiek izmantotas tiesības atkāpties no līguma

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) paziņo par būtiskiem precizējumiem līdzšinējā praksē attiecībā uz līgumsoda un līgumisko procentu aprēķināšanu pēc tam, kad tiek izmantotas tiesības lauzt līgumu pirms termiņa. Patērētājiem nozīmīgie precizējumi līdzšinējā judikatūrā ir veikti balstoties uz šī gada 30. janvārī Augstākās tiesas Senāta paplašinātā sastāvā pasludināto spriedumu (Spriedums) civillietā Nr. SKC-644/2013. Veiktie precizējumi paredz būtiskas izmaiņas pārdevēju, pakalpojumu sniedzēju un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzēju līdzšinējā praksē, kas kopumā uzlabos arī patērētāju situāciju.

Līdzšinējās prakses maiņa ir balstīta uz Spriedumā izdarītajiem būtiskiem secinājumiem. Līdz ar to ir veikti precizējumi līdzšinējā judikatūrā, kas paredz, ka turpmāk, ja tiek izmantotas pielīgtās tiesības lauzt līgumu pirms termiņa, līgumam izbeidzoties pirms termiņa, zūd arī līgumiskais pamats pielīgto procentu un līgumsoda aprēķināšanai un piedziņai atbilstoši līguma nosacījumiem. Līgumiskie procenti un līgumsods gadījumos, kad līdzējs tiesīgi atkāpjas no līguma, ir atlīdzināmi līdz brīdim, kad līgums beidz pastāvēt.

Veiktie precizējumi nozīmē, ka dažādiem pārdevējiem, pakalpojumu sniedzējiem un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem būs jāmaina sava līdzšinējā prakse, kad līgumsods un/vai nokavējuma procenti tika aprēķināti arī pēc tam, kad attiecīgais pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs ir vienpusēji atkāpies no līguma.

PTAC uzskata, ka precizējumi līdzšinējā judikatūrā būtiski uzlabos visu parādnieku (t.sk., arī patērētāju) situāciju, jo līdzšinējās prakses vietā, kad līdzējs, kurš vienpusēji atkāpās no līguma, noteica līgumsoda un/vai līgumisko procentu aprēķinu pēc līguma laušanas, attiecīgais līdzējs (piemēram, kredīta devējs) ir tiesīgs pieprasīt tikai likumiskos procentus no parāda pamatsummas – 6% gadā.

PTAC informē, ka tie patērētāji (parādnieki), kuriem parāda aprēķins ir veikts arī pēc līguma laušanas, prasot atlīdzināt līgumsoda un/vai līgumisko procentu maksu, ir tiesīgi prasīt parāda pārrēķinu vai tiesas procesa gadījumā lūgt tiesu veikt parāda pārrēķinu atbilstoši spriedumā izteiktajām atziņām.

Konkrētais tiesas nolēmums ir pamats arī PTAC prakses maiņai attiecībā uz līguma noteikumiem, kas ietver līgumsoda, nokavējuma procentu un/vai līgumisko procentu aprēķinu pēc tam, kad attiecīgais pārdevējs vai pakalpojumu sniedzējs ir vienpusēji atkāpies no līguma. Līguma noteikums, kurš paredz pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja tiesības aprēķināt līgumsodu un/vai līgumiskos procentus pēc attiecīgā līguma laušanas, saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu ir atzīstams par netaisnīgu un spēkā neesošu līguma noteikumu. Ja tomēr pārdevēji, pakalpojuma sniedzēji vai parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzēji turpinās aprēķināt līgumsodu un/vai līgumiskos procentus pēc līguma laušanas, šāda prakse būs vērtējama kā negodīga komercprakse.

Līdz ar to PTAC aicina visus pārdevējus, pakalpojuma sniedzējus un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējus pārskatīt un mainīt savu praksi, kā arī patērētājiem piedāvātos līgumu noteikumus, lai tiktu ievērota Augstākās tiesas Senāta spriedumā sniegtā interpretācija.

Tiesas spriedums, uz kuru balstīta līdzšinējās prakses maiņa, pieejams šeit: http://www.at.gov.lv/files/archive/department1/2013/644-skc-2013.doc

Piemērs līgumsodu un līgumisko procentu aprēķināšanai pēc izmaiņām judikatūrā: http://www.ptac.gov.lv/upload/judikaturas_izmainas_ligumsoda_procentos_piemers.pdf

Vairāk informācijas:
Ilze Žunde,
Patērētāju informēšanas un
komunikāciju daļas vadītāja
67388622,  22006628

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU